Bekir Sıtkı Erdoğan Kimdir Hayatı ve Eserleri Çok Kısa

Hayatı

Erdoğan, 1926 yılında Karaman’da dünyaya gelmiştir. Kuleli Askeri Lisesi’nde okumuştur. 1948 yılında Kara Harp Okulu mezunudur. Kısa subaylığı görevinde bulunmuştur. Bu görevini yaptığı sıralarda Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Bu okullar arasında Heybeliada Deniz Lisesi, İstanbul Alman Lisesi ve Marmara Koleji bulunmaktadır. Şiirlerinin bazıları beste haline getirilmiştir. Hisar Dergisi’nde rubaileri yayımlanmıştır.

Halk şiiri geleneğini günümüze uyarlamış ve hece ölçüsüyle uyum sağlamıştır. Bazen hece, bazen aruz ölçüsüyle eserler kaleme almıştır.

Eserleri

Binbirinci Gece (şiir), Dostlar Başına(1965, şiir), Bir Yağmur Başladı(1949, şiir), Kışlada Bahar (1970, şiir), Ve Ben Yalnız (bestelenmiş şiir, 1968), Hancı (bestelenmiş şiir, 1977), Kara Gözlüm Efkârlanma Gül Gayri (bestelenmiş şiir, 1949), Hasret (bestelenmiş şiir, 1970).
1973 yılında Cumhuriyetin 50. Yılı şiir yarışmasına katılmış ve 50. Yıl Marşı ödüle layık görüşmüştür. Bu marşı Necil Kazım Akses tarafından bestelenmiştir.

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *