Dilimiz Kimliğimizdir Konulu Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Dilimiz Kimliğimizdir sloganı doğrultusunda yazdığımız kompozisyon, dilin önemi ve doğru kullanımı ile ilgilidir. İşinize yaraması dileğiyle... İyi okumalar.


DİLİMİZ KİMLİĞİMİZDİR

   Dil, bir toplum hakkında bilgi veren en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bir dilin zenginliğine bakarak o dili konuşan toplumların da düzeyini anlamak, kültür ve medeniyet kökenleri hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür.

   Kimlik, insanların tüm özelliklerini bildirmektedir. İşte, dil de tıpkı bir kimlik misali, ait olduğu devlet veya toplumun tüm özelliklerini belirtir. Tarihine, kendisine saygı duyan, önem veren toplumlar, diline de önem verirler. Bir milleti yozlaştırmanın en temel yolu, o milletin konuştuğu dili yozlaştırmaktır. Bu nedenledir ki geçmişten beri, bizim güzel Türkçemize de saldırılar olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Bizlere düşen ise, güzel dilimizi yabancı dillerin etkisinden kurtarmak ve korumaktır.

   Dili korumak yalnızca hükumetin veya TDK gibi kurumların görevi değildir. Dili korumak tek tek her vatandaşın biricik görevi olmalıdır. Bunu başarabilmek için dilimizi en güzel şekilde kullanmalı, Türkçesi dururken yabancı dillere ait kelimeleri kullanmaktan çekinmeliyiz.

   Unutmayalım ki dilimizi koruduğumuz müddetçe varlığımızı devam ettirebiliriz. Dilimizi korumak için okumaya önem vermeli, dilimizin temel kurallarını bilmeli ve hayatımıza tatbik etmeliyiz.

-SON-


3 yorum

YARIŞMAYA GÖNDERDİNİZMİ PEKİ ÖYLE BİR YARIŞMA VARDI

NOT: ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden Adı/URL seçeneğini tıklayıp sadece herhangi bir isim yazarak yorum yazabilirsiniz. Dilerseniz ''Anonim'' seçeneğine tıklayarak isimsiz yorum yapabilir veya gerçek isminizin görünmesini istiyorsanız Google (mail adresi) hesabınızı kullanarak bunu sağlayabilirsiniz.