Aşık Veysel Hayatı Kısaca (Biyografisi)

ÖZET
Kısa Hayatı
Veysel Şatıroğlu, Âşık Veysel lakabıyla anılmaktadır. 25 Ekim 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla İlçesine bağlı, Sivrialan Köyünde dünyaya gelmiştir. Annesi Gülizar, babası Ahmet adında bir çiftçidir. Veysel’in iki kız kardeşi vardır ve çiçek hastalığından hayatlarını yitirmişlerdir. Ardından Veysel de yedi yaşında aynı hastalıktan dolayı iki gözünü de kaybetmiştir. Bu yüzden babasının vakit geçirmesi için aldığı sazla Veysel, türküler çalmaya başlamıştır. 1930 yılında Ahmet Kutsi Tecer ile tanışıp, çeşitli illeri gezmeye başlamış ve tanınmıştır. Âşık geleneğinin son kişilerindendir ve belki de en tanınmışlardandır. Pek çok sanatçı, günümüz de dâhil olmak üzere eserlerini yorumlamış ve yaşatmışlardır.

Eserleri
Şiirleri: Anlatamam Derdimi, Arasam Seni Gül İlen, Atatürk’e Ağıt, Beni Hor Görme, Beş Günlük Dünya, Bir Kökte Uzamış, Birlik Destanı, Çiçekler, Cümle Âlem Senindir, Derdimi Dökersem Derin Dereye, Dost Çevirmiş Yüzünü Benden, Dost Yolunda, Dostlar Beni Hatırlasın, Dün Gece Yar Eşiğinde, Dünya’ya Gelmemde Maksat, Esti Bahar Yeli, Gel ey Âşık, Gonca Gülün Kokusuna, Gönül Sana Nasihatim, Gözyaşı Armağan, Güzelliğin On Para Etmez, Kahpe Felek, Kara Toprak, Kızılırmak Seni Seni, Küçük Dünyam, Murat, Ne Ötersin Dertli Dertli, Necip, Sazım, Seherin Vaktinde, Sekizinci Ayın Yirmi İkisi, Sen Varsın, Şu Geniş Dünya’ya, Uzun İnce Bir Yoldayım, Yaz Gelsin, Yıldız

UZUN
Âşık Veysel Şatıroğlu Hayatı Uzun
Kardeşlerinin o dönem çok yaygın olan çiçek hastalığına yakalanmasından hemen sonra, Âşık Veysel de çiçek hastalığına kapılarak gözlerini kaybetmiştir.
Gözlerini kaybettikten sonra eline aldığı sazla başka ozanların şarkılarını çalan Âşık Veysel, Maarif Müdürü olan Ahmet Kutsi Tecer ile Kutsi Bey tarafından düzenlenen şiir gecesinde tanışmıştır. Bu sayede aldığı destek ile Âşık Veysel, pek çok ili gezmeye başlamıştır. Gözleri olmamasına rağmen böylesine güzel dil kullanıp, bu kadar güzel eserler çıkartması dikkate değer olmuştur ve Âşık Veysel’in halk arasında sevilmesine fazlaca tanınmasına neden olmuştur.
Âşık geleneğinin son temsilcilerindendir. Bir dönem Köy Enstitülerinde çocuklara bağlama dersleri vermiştir. 1965 yılında özel kanunla maaşa bağlanmıştır. Pek çok ünlü şarkıcı Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyip Âşık Veysel’in tanınmasına sebep olmuşlardır.
Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Emrah, Dadaloğlu gibi halk ozanlarından etkilenmiştir ve yorumlamıştır.
İki kez evlenmiştir ve yedi çocuğu vardır. Anadolu’da kent kent gezerek, şiirlerini sazıyla seslendirmiştir.
Âşık Veysel 1973 yılında akciğer kanserinden hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri adlı eseri tekrar yayınlanmıştır. Her yıl Şarkışla’da adına şenlikler düzenlenmektedir.

Edebi Kişiliği
Eserlerinde Türkçesi yalındır. Tekniği gösterişten uzaktır ve kusursuz denilebilir. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içedir. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Dili ustalıkla kullanmıştır. Şiirleri Deyişler(1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın(1970) isimli kitaplarında toplanmıştır.

İlginizi Çekebilir

16 Yorum

avatar

çok güzel

avatar

Kısa da olsa yorumlarınız bizim için çok değerli. Teşekkürler.

avatar

kısa ama güzel

avatar

Eh biraz güzel olmuş.

avatar

Çok TSK çok işime yaradı

avatar

Güzel ama biraz ayrıntılı olabilirdi

avatar

nasıl yani

avatar

çok işmime yarıyacak bu

avatar

Yrmunz icn teskur edrz gzl br syf ve *AŞIK VEYSEL*iyi tantilms

avatar

çok saolun çok işime yaradı bugun ortak sınav var hıca ödev verdi bende burdan yapıyom dua edinde 1. olayım ortak sınavda

avatar

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

avatar

Çok güzel olmuş ellerinize sağlık...

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *