Elif Şafak Kimdir Hayatı ve Eserleri

ÖZET
Kısaca Hayatı
25 Ekim 1971 tarihinde dünyaya gelen Elif Şafak babası Strasburg’da doktora yaparken doğmuştur. Annesi diplomat olan ünlü yazarın babası da psikolog ve aynı zamanda akademisyendir. Doğumundan kısa bir süre sonra annesi ve babası ayrılmıştır. Annesinin tarafında kalmış olan Elif Şafak’ın şu anki soyadı da annesine aittir. İlkokul eğitimini Madrid’de, lise eğitimini ise Ankara Atatürk Lisesi’nde okumuştur. Üniversite eğitimi içinse aynı ilde olan ODTÜ’de Uluslararası İlişkiler bölümünü tercih etmiştir ve buradan mezun olmuştur. Yüksek Lisans eğitimini ise aynı üniversitede Kadın Çalışmaları bölümünde tamamlamıştır.
Yüksek Lisans tezini İslamiyet, kadın ve mistisizm üzerine tamamlayan ünlü yazarın bu konuda da ödülü bulunmaktadır. Bu çalışması sırasında ilk kitabı olan Kem Gözelere Anadolu kitabını yayımlamıştır ve ilk romanı olan Pinhan’ı yazmıştır. Tezini bitirdikten sonra evini İstanbul’a taşımıştır ve bir süre İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde dersler vermiştir. Mahrem ismindeki romanıyla 2000 senesinde ödül almıştır. 2005’ten itibaren Zaman gazetesinde 4 sene yazarlık yapmıştır.
2005 senesinde Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık ile evlenmiş 2006 senesinde Şehrazat’ı, 2008’de de Emir Zahir’i Dünya’ya getirmiştir. 2009 senesinde yayımlamış olduğu “Aşk” isimli roman adeta edebiyatımızda çığır açmıştır.

Eserleri
Kem Gözlere Anadolu(1994), Pinhan(1997), Şehrin Aynaları(1999), Mahrem(2000), Bit Palas(2002), Araf(2004), Beşpeşe(2004), Medcezir(2005), Baba ve Piç(2006), Siyah Süt(2007), Aşk(2009), Kağıt Helva(2010), Firarperest(2010), İskender(2011), Şemspare(2012), Ustam ve Ben(2013)

UZUN
Elif Şafak Hayatı Uzun
Yüksek Lisans çalışmaları sırasında yazmış olduğu Kem Gözlere Anadolu ve Pinhan sayesinde Kombassan Vakfı tarafından 1998 senesinde Mevlana Büyük Ödülü’nü kazanmıştır. Doktorasının ardından İstanbul’a taşınmış ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Türkiye ve Kültürel Kimlikler”, “Kadın ve Edebiyat” dersleri vermiştir. 2000 senesinde Mahrem Romanı sayesinde kazanmış olduğu Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü sayesinde ülkemizdeki okuyucular tarafından tanınmıştır.
Sanatçılar için verilen bir burs aracılığıyla doktora devamı çalışması için ABD’ye gitmiştir. Burada çalışmalarını yürütürken aynı zamanda çeşitli üniversitelerde çeşitli derslere de girmiştir. 2003 – 2004 senesinde Michigan Üniversitesi’nde yardımcı doçent görevini üstlenerek bir süre de burada ders vermiştir. Buradan Arizona Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları bölümünde yardımcı doçentlik görevinde bulunmuştur. Burada “Edebiyat ve Sürgün”, “Müslüman Dünya’da Cinsellik ve Toplumsal Cinsiyet”, “Bellek ve Politika” konulu derslere de girmiştir.

Edebi Kişiliği
Halk kültürüne oldukça önem vermektedir ve roman ile masalı harmanlayarak kullanır. Halk kültürü yalnızca sözlü edebiyat için geçerli bir tür değildir. İçerisinde batıl inançlar, din ve cin gibi unsurları da barındırmaktadır. Hikâyelerini genel oluşumlarında kimi zaman anahtar noktalar halk kültürü ve bu dini motifler olmuştur.
Kitapların çoğunda din motifler ve ayetler ile karşılaşılmaktadır. Ayetler ile beraber kutsal öğelere de sıklıkla yer vermektedir romanlarında. Klasik romanlarda karşılaşılan iyi – kötü karşılaştırması haricinde zıtlıklara da yer vermektedir. Birbirlerine zıtlıkları en uç noktalarda olan karakterlere yer veren Elif Şafak yoğun bir karışım elde etmeye çalışmaktadır. 

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *