Ernest Hemingway Kısaca Hayatı

ÖZET
Kısaca Hayatı
Ernest Hemingway 21 Temmuz 1899 tarihinde ABD’nin Illinois eyaletinde Dünya’ya gelmiştir. 20. Yüzyıl ABD yazarları arasında büyük ilgi görüp ün kazanmıştır. Doğum yeri olan Illinois’de öğrenimini tamamlamıştır. Ortaokul senelerinde yazım hayatına başlayan Hemingway liseyi tamamladığı yıllarda Kansas’ın meşhur gazetelerinden olan Kansas City Star’da muhabir olarak çalışmıştır. Görme bozuklukları yaşadığından ötürü 1. Dünya Savaşı’na katılamamıştır ancak ABD Kızılhaç adlı örgütte cankurtaran sürücülüğü görevini üstlenmiştir. 1918 senesinde henüz daha 19 yaşındayken Avusturya-İtalya sınırında yaşamıştır.
Ünlü yazar ortaya sunmuş olduğu eserlerinde mücadeleci ve yiğit kişilerin portrelerini çizmiştir. Romanlarında sunmuş olduğu yaşama savaşı bazı zamanlar doğal güçlere karşı verilmiştir. İspanya İç Savaşı yıllarında İspanya’ya savaş muhabiri olarak gitmiştir ve burada Cumhuriyetçilerin arasında yer alarak General Franco’ya karşı mücadele vermiştir. Madrid’in kuşatılmasını konu alan “Beşinci Kol” adında bir oyunda yazmıştır. İspanya İç Savaşı’ndan esinlendiği Çanlar Kimin İçin Çalıyor isimli eseri 1940 senesinde satış rekorları kırmıştır ve Hemingway’e Pulitzer Ödülü’nü kazandırmıştır.

Eserleri
Yaşlı Adam ve Deniz, Çanlar Kimin Çalıyor, Afrika’nın Yeşil Tepeleri, Irmaktan Öteye Ağaçların İçine, Kadınsız Erkekler, Akıntı Adaları, Tehlikeli Yaz, Silahlara Veda, Güneş de Doğar, Kilimanjaro’nun Karları, Kazanana Ödül Yok, Ya Hep Ya Hiç, Paris Bir Şenliktir, Yazma Üzerine, Öğleden Sonra Ölüm, Varlık Yokluk, Askerin Dönüşü

UZUN
Ernest Hemingway Hayatı Uzun
1926 senesinde yazmış olduğu “Güneş’de Doğar” adlı kitabında 1. Dünya Savaşı’nda alt üst olmuş bir Dünya’da ülkelerinden kopan ve amaçsız insanları anlatmaktadır. İtalya’da 1. Dünya Savaşı’nda yaşadıklarından esinlenmiştir ve “Silahlara Veda” adındaki aşk ile savaşın iç içe işlendiği bir kitap yazmıştır.
İspanya’dan ayrıldıktan sonra Küba’ya yerleşmiştir ve Afrika’da safari gezilerine katılmıştır. Afrika’da kaldığı yıllarda bir uçak kazası da atlatmıştır. İkinci Dünya Savaşı esnasında Londra’da savaş muhabirliği üslendiği yıllarda gizli bilgiler toplama, gerilla taktikleri gibi konularda deneyimleri sayesinde ve gözü pekliği sayesinde dikkatleri üzerinde toplamıştır.
Ernest Hemingway kendisine 1953 senesinde Pulitzer Ödülü’nün dışında 1954 senesinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü İhtiyar Adam ve Deniz sayesinde kazanmıştır. Bu uzun öyküde okyanusta dev bir balık avladıktan sonra, tüm çabalara karşı balığını köpekbalıklarına kaptıran yaşlı balıkçı Santiago’nun hikâyesini anlatmıştır.

Edebi Kişiliği
Romanları ve kısa hikâyelerinde farklı bir üsluba sahip olmuştur. Kısa öykü dalında ün yapmasına karşın bunu romanları sayesinde de başarmıştır. Dünyaca ünlü iki edebi ödülü kazanmıştır ve ilk romanı olan Güneş de Doğar romanından itibaren kurgu romancılığını etkisi altına almıştır. Kurduğu kısa cümleler sayesinde dikkat çekmiştir. Bununla beraber gerçekte olanları harika bir biçimde sunmuş olduğu diyaloglar aracılığı ile okuyucuya vermiştir. Boğa Güreşlerine önemli derecede tutkusu bulunmaktadır bu sevgisini de “Öğleden Sonra Ölüm” eserinde yansıtmıştır. Afrika’da yaşadığı dönemlerde de safariye olan tutkusunu edebi eserlerine de yansıtmıştır. 

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *