Falih Rıfkı Atay Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri

ÖZET
Falih Rıfkı Atay 1894 yılında doğmuştur. Gazetecilik ve milletvekilliği görevlerinde bulundu. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün gezilerine, toplantılarına katıldı. 1911 yılında ilk şiirleri Tecelli dergisinde, ilk denemeleri ise Servet-i Fünun dergisinde yayınlandı. 1913’te ise Tanin gazetesinin başyazarı olan Fatih Rıfkı Atay, 20 Mart 1971 yılında İstanbul’da öldü.

Eserleri:
Anı: Mustafa Kemal’in Mütareke Defteri, Çankaya, Batış Yılları, Atatürk’ün Hatıraları, Atatürk’ün Bana Anlattıkları, Ateş ve Güneş, Zeytindağı, Atatürk Ne İdi?
Gezi: Faşist Roma, Kemalist Tiran, Kaybolmuş Makedonya, Deniz Aşırı, Yeni Rusya, Moskova-Roma, Bizim Akdeniz, Taymis Kıyılan, Tuna Kıyıları, Hind, Yolcu Defteri, Gezerek Gördüklerim
Fıkra: Eski Saat, Niçin Kurtulmamak, Çile, İnanç, Kurtuluş, Pazar Konuşmaları
İnceleme: Başveren İnkılapçı, Atatürkçülük Nedir?, Türk Kanadı, Kanat Vuruşu, Londra Konferansı Mektupları
Monografi: Babamız Atatürk

UZUN
Falih Rıfkı Atay Hayatı Uzun
1894 yılında İstanbul’da doğam Falih Rıfkı Atay, İstanbul Üniversitesi Darülfünun Edebiyat Fakültesi mezunudur. 1913’te Tanin gazetesi başyazarlığına başladı. I. Dünya Savaşı’nda Suriye’de yedek subay olarak görev yaptı. 1918 yılında Akşam gazetesini birkaç arkadaşıyla beraber kurmuştur.  Ancak gazetenin Kurtuluş Savaşı’nı desteklediği gerekçesiyle Divan-ı Harp’te yargılandı ve tutuklandı. Serbest kalması ise 2. İnönü Savaşı’nın kazanılmasıyla olmuştur. 1922 yıllarından sonra meclise girdi. Hakimiyet-i Milliye gazetesinde ve Ulus’ta köşe yazarlığı yaptı. Köşe yazarlığı süresince Cumhuriyet’e geçişin neden olduğu sorunlar hakkında yazmıştır. 1952’deyse Dünya gazetesini kurmuştur. 1971 yılına kadar Dünya gazetesinde başyazılar ve röportajlar yazmaya devam etmiştir.

Falih Rıfkı Atay Edebi Kişiliği
Milli Mücadele dönemi yazarlarından olan Falih Rıfkı Atay, Cumhuriyet döneminin en önemli edebiyatçılarındandır. Asker, gazeteci, yazar ve milletvekili olarak yaşamını sürdürmüştür. Akım olarak Türkçülüğü benimsemiştir. Gezi yazısı, anı, fıkra, monografi türlerinde eserleri vardır. Bunların yanı sıra pek çok tarih incelemesi de bulunur. Eserleriyle tarihe tanıklık etmiştir. Falih Rıfkı Atay’ın ele aldığı konular arasında Atatürk ve devrimleri, Batılılaşma, Kurtuluş Savaşı yılları, Cumhuriyet ve devrimler yer alır. Cumhuriyet döneminin en etkili gazetecilerinden biri olarak tanınır.


Falih Rıfkı Atay sade bir anlatımla eserlerini kaleme almıştır. Duru ve açık bir Türkçe kullanmıştır. Eserlerinde süssüz ve sanatsız anlatımı seçtiğinden tüm kitleye hitap eden bir edebiyatçıdır. Eserlerinde gezdiği dış ülkeler ile Türkiye’yi karşılaştırmıştır. Zamana göre yazmıştır. Meşrutiyet döneminde Ziya Gökalpçı olan Falih Rıfkı Atay Kurtuluş yıllarında Anadolucu, savaş sonrasındaysa Atatürkçü bir kimliğe bürünmüştür. Atatürk ve devrimleriyle ilgili çeşitli eserler vermiş ve ününü Atatürk konulu anılarıyla kazanmıştır. Türk dilinin gelişmesinde ve Türk gezi edebiyatının oluşumunda etkin rol oynamıştır. Nesir dilinde yazdığı eserlerle Türkçenin ifade gücünü geliştirmiş ve bugünkü halini almasını sağlamıştır. 


İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *