Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
1432 yılının 29 Mart gecesi Edirne’de doğan Fatih Sultan Mehmed, sadece Osmanlı İmparatorluğu değil tüm dünya için önemli bir askeri ve siyasi dehadır. İstanbul’un fethi ile çağ açıp çağ kapatan bir padişah olan II.Mehmed’in annesi Hümâ Hatun, babası ise II.Murad’tır.

Molla Gürani tarafından eğitilen ve iki kez tahta çıkmış bir padişah olan Fatih Sultan Mehmed, henüz genç yaşta verdiği zeka dolu emirleri sebebiyle Hristiyan aleminde ve sarayda otorite kurmak isteyen paşalarda büyük bir telaş yaratmış, herkesin dikkatini üzerine toplamıştır. 6 yaşında abisi Ahmed’in ölmesiyle Rum sancakbeyi, 8 yaşında ise diğer abisi Alâeddin Ali ile yer değiştirerek Saruhan Sancakbeyi olmuştur.

Buradaki tecrübeleri onun tahta geçtiğinde çok zeki ve sivri hamleler yapmasına olanak sağlamış, genç yaşta büyük bir ün kazanmasını sağlamıştır.  Arapça, Farsça, Latince, Yunanca ve İtalyanca bilen Fatih Sulta Mehmed 1481 yılında çıktığı Anadolu seferinde yolda hayatını kaybetmiştir. Osmanlı’da sıkça görülen gut hastalığından dolayı öldüğü söylense de, zehirlendiği hakkında da dedikodular vardır.

UZUN
Uzun Hayatı

Doğduğu sırada başkent olan Edirne’de dünyaya gelen II.Mehmed iki yaşında ağabeyi Ahmed’in sancakbeyi olduğu Rum Sancakbeyliğine gönderildi. Fakat ağabeyinin ölümü üzerine Rum Sancakbeyliği görevine 6 yaşında başlayan Mehmet, babasının emri üzerine diğer abisi Alâeddin Ali ile yer değiştirerek Manisa Saruhan Sancakbeyi olarak eğitimine devam etti. Oldukça hırçın ve zeki bir çocuk olan Mehmed için birçok hocanın denenmesi üzerine disiplini ile bilinen Molla Gürani görevlendirildi.

1444 yılında II.Murad’ın doğuda ve batıda barışı sağladığını düşünerek ölen şehzadelerinin yasını tutmak bahanesiyle tahttan çekilmesi üzerine II.Mehmed ilk kez tahta çıktı. Fakat genç bir şehzadenin devletin başına geçtiğini fırsat bilen düşmanlar içte ve dışta baskı yapmaya, isyan etmeye ve seferler düzenlemeye başladı. Hristiyanların bir orduyla Edirne’ye geleceğini öğrenen II.Mehmed babasına “Eğer siz padişahsanız geliniz ve ordunun başına geçiniz, yok eğer ben padişahsam size emrediyorum, gelin ve ordunun başına geçin.” diyerek bir mektup gönderir ve II.Murad tahta döner.

Ardınan 3 Şubat 1451 yılında II.Murad’ın ölmesi üzerine tekrar tahta çıkan II.Mehmed, halk tarafından önceki tahta çıkışı sebebi ile pek coşkuyla karşılanmaz. Fakat aldığı kararlar doğrultusunda Rumeli Hisarını yaptırması ve babasının yaptığı barış anlaşmalarını yenileyerek Hz.Muhammed (s.a.v)’in “Konstantinepolis elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kuamandan ne büyük kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” Hadisine nail olabilmek için Konstantinepolis’e sefer düzenlemiş, yaptırdığı büyük toplar ve donanma ile uzun bir ablukanın ardından Konstantinepolis’i fethetmiştir.

Şimdiki adıyla İstanbul’u fethetmesinin ardından Ayasofya’da namaz kıldı ve yeni başkentin İstanbul olduğunu duyurdu. Yeni Çağ’ın başlangıcı, Orta Çağ’ın bitişi olarak kabul edilen İstanbul’un fethine imza atan Fatih Sultan Mehmed, Avrupa’da Büyük Kumandan olarak bilinir. 1481 yılında çıktığı Anadolu seferinin henüz başlarındayken hastalandı ve yolda vefat etti. Gut hastalığına yakalandığı bilinen padişahın bu nedenle öldüğü söylense de Haçlılar tarafından zehirletildiği söylenir.

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *