Fazıl Hüsnü Dağlarca Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri

ÖZET
Fazıl Hüsnü Dağlarca 1914 yılında İstanbul’da doğdu. Babası subay olduğundan ilk ve orta öğrenimini Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tamamlayan Dağlarca, Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulu mezunudur. Orduda görev yapmıştır. Asker olarak 15 yıllık hizmetinden sonra yüzbaşı rütbesindeyken ordudan kendi isteğiyle ayrılır. İstanbul’da Çalışma Bakanlığında İş Müfettişi olarak görev almış ve Aksaray’da kitap evi açmıştır. Türkçe isimli aylık dergi de çıkaran Dağlarca, 1970 yılında yayın evini kapattıktan sonra yalnızca şiirle ilgilenmeye başlamıştır. Dilin sadeleştirilmesiyle ilgili çaba göstermiş, şiirlerinde evrensel temaları işlemiştir. Türkiye ve uluslararası platformlarda da çeşitli ödüller kazanmıştır.  ABD’de bulunan Milletlerarası Şiir Forumu Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı en iyi Türk şairi seçmiştir.  Birçok dile çevrilen kitapları vardır. 1970 yılından sonra çocuk şiirlerine yönelmiştir. Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle 2008 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

Eserleri: Havaya Çizilen Dünya, Çocuk ve Allah, Daha, Çakırın Destanları, Kuş Ayak, Türk Olmak, Kınalı Kuzu Ağıtı, Yeryüzü Çocukları, Üç Şehitler Destanı başlıca eserleridir. 
Ödülleri: 1946 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Şiir Yarışmasında Üçüncülük ödülünü kazanmıştır. 1958 yılında Türk Dil Kurumu Şiir Ödülünü almaya hak kazanmıştır.1973 yılında Arkın Çocuk Edebiyatı Üstün Onur Ödülü ve 2008 Yılında Kültür Sanat Hizmet Ödülü kazandıklarının başlıcalarıdır.

UZUN
Fazıl Hüsnü Dağlarca Hayatı Uzun
1914 senesinde İstanbul’da doğan Dağlarca, Kuleli Askeri Lisesi ve Harp Okulu’nu bitirir ve 15 yıllık asker olarak hizmet yapar. Trakya, Doğu ve Orta Anadolu’da bulundu. Yüzbaşı rütbesinde olan Dağlarca kendi isteği doğrultusunda ordudaki görevinden ayrıldı. Turizm Genel Müdürlüğü ve Basın Yayın Müdürlüğü’nde kısa görev aldıktan sonra Çalışma Bakanlığı’nda İş Müfettişi görevine başladı. 1960-1964 yılları arasında Türkçe ismini verdiği aylık dergi çıkardı. Yayıneviniyse 1970 yılında kapatarak, yaşamını şiire adadı. Yazmış olduğu Varlık, Yücel, Kültür Haftası, Yeditepe, Vatan, Türk Dili, Çağrı, Yön, Devrim gibi şiirleri çeşitli dergilerde yayınlandı. Bu şiirleriyle Yusuf Ziya Ortaç, Peyami Safa, Faruk Nafiz Çamlıbel’in dikkatini çekti. Uzun bir süre şiirle uğraşmasının ardından 95 yaşında 2008 yılında hayatını kaybetti.

Fazıl Hüsnü Dağlarca Edebi Kişiliği

Fazıl Hüsnü Dağlarca Necip Fazıl Kısakürek’ten etkilenerek yazdığı ilk şiirlerinden sonra Çocuk ve Allah isimli kitabıyla kendi şiir yazımına yönelmiştir. Şiirlerini yazdığı süre boyunca sürekli bir değişim ve gelişim yaşamıştır.  Özellik olarak şiirleri epik, dramatik, lirik, didaktik ve toplumsal gerçeklik taşımaktadır. Sade ve temiz bir dille eserlerini yazmıştır. Fazıl Hüsnü Dağlarca şiirleriyle iki döneme ayrılarak ele alınır. İlk dönem hayal gücünü ön planda tuttuğu, kendine özgü şiir biçimiyle yazdığı sezgi dönemidir. İkinci dönemde evrensel temaları kullandığı, sade dili benimsediği akıl dönemidir.  Destanlara da önem vermiş ve Türk tarihinin destanlarına şiirlerinde yer vermiştir. Üç Şehitler Destanı en tanınan şiirlerinden biridir. 134 şiir kitabı çıkarmıştır.


İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *