Genel

Friedrich Schiller Hayatı Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca
Friedrich Schiller 1759 yılında doğmuş, 1802 yılında soyluluk unvanını aldıktan üç sene sonra ölmüştür. Almanya’nın en önemli şairlerinden olup dram yazarıdır. Aynı zamanda da Tarih konusunda da kendini geliştirmiş bir filozoftur. 1775 yılında tıp bölümüne geçmiş, 4 yılda burayı bitirdikten sonra istifa etmiştir. Eserlerini yazmaya devam etmiş, Bu sırada Haydutlar adındaki tiyatro eserini yazmıştır. Özellikle gençler tarafından çok beğenilen bu eser Kraliyet tarafından yasaklandı. Buna rağmen Friedrich Schiller, arkadaşlarıyla beraber bu eseri oynattı. Bu yüzden de 14 gün ceza evinde kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra yine Kraliyet tarafından yazması yasaklanmıştır. Buna rağmen yılmamış, yazmaya devam etmiştir. Maddi yönden zorluklar yaşadı. Bir arkadaşı 4 yıl süreyle Friedrich Schiller’in eserlerinin masraflarını üstlenmiştir. 1786 yıllarında dönemin dergisinde birçok öyküleri yayınlanmış, aynı Don Carlos adlı tiyatro eserini tamamlayıp oynanmasını sağlamıştır.

Eserleri
Haydutlar, Birleşik Hollanda’nın İspanya Hükumetinden Ayrılışının Tarihi, Onursuz Suçlu, Uçurtma Savaşı, Eldiven, Çan’ın Şarkısı Kefaret, Dalgıç, Ruhların Tanığı, Dünya Tarihi Nedir Ne Amaçla Okutulur
UZUN
Friedrich Schiller Hayatı Uzun
Friedrich Schiller 10 Kasım 1759 yılında doğmuştur. Babası reklam memurudur. Aile baskısından dolayı 1773 yılında askeri akademiye gitti ve burada hukuk öğrenimini de sürdürdü. 1775 yılında eğitim aldığı bölümü değiştirip tıbba geçmiştir. Bir yıl sonra Der Abend adlı şiir kitabını yazıp bastırmıştır. 1779 yılında bu bölümü bitirdikten sonra istifa etti. 1781 yılında tiyatro eseri Haydutlar’ı bitirip İsimsiz olarak yayınlatmıştır. 1782 yılında süreyle Stuttgart Tan kaçtı. 1783 yılında sıtma hastalığına yakalandı. Bu hastalıktan kurtulmuş, önce 1784 yılbaşında Fiesco adlı eseri, aynı yıl nisan ayında da Hile ve Aşk eserleri yayınlanmıştır. 1785 yılında Leipzig’e gitmiştir. burada 4 yıl süreyle bir arkadaşından maddi destek alarak eserlerini yazmaya devam etmiştir. 1788 yılında Goethe ile tanıştı. Bir süre boyunca beraber yaşamış ve birbirlerinden bilgi alışverişinde bulundular. 1789 yılında Jena’da profesörlüğe başladı ancak, filozof olmasına rağmen tarih eğitimi vermiştir. 1790 yılında Charlotte von Lengefeld ile evlenmiştir. 1791 yılbaşında dönemin ölümcül hastalığı olan tüberküloza yakalanmıştır. Dostları Friedrich Schiller’in maddi borçlarından kurtarmak için bu süre boyuna yardım ettiler. 1800 yılına kadar hastalıktan tam olarak kurtulamasa da eserlerine ve mücadelesine devam etse de 1805 yılında ilerleyen hastalığından dolayı vefat etmiştir.
Şirinler Edebi Kişiliği

Alman edebiyatı ve romantizmin önde gelen isimlerinden olur koyun ve edebiyat teorisi alanındaki çalışmalarının yanı sıra şiirleriyle de ün yapmıştır. Olgunluk dönemi eserleri ile ruhun içsel özgürlüğünü keşfetmeye yönelmiş ilk oyunu olan Haydutlar’da özgürlük düşüncesini dile getirip hem tiyatro hem de Almanya için bir ilke imza atmıştır. Goethe ile tanıştıktan sonra, 10 yıl süren dostlukları boyunca, iki yazar da birbirlerini olumlu yönden etkilemiş ve birlikte edebi bilimin gelişmesini sağlamışlardır. Siyasi karışıklıkların ve toplumsal sorunların yaşandığı bir ortamda sorunlarla mücadele etmişlerdir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı