Gogol Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri

ÖZET
31 Mart 1809 tarihinde Ukrayna’nın Sereçintsi kentinde doğan Nikolay Vasiyeviç Gogol Yanavski, küçük toprak sahibi ailenin bir çocuğudur. Küçüklük döneminde Gogol için iki çeşit tutku belirmişti. Hikâyeler anlatmak ve tiyatro gösterilerine katılmak. Özellikle en çok istediği şey, Puşkin’in çevresinde bulunmaktı. Bu iki yazar arasında adeta bir uçurum olsa da, Gogol’u en iyi anlayacak kişi de o olacaktı. Gogol, 1831 ve 1832 yıllarında ‘’Köylü Gecelerini’’ yayınladı ve kitap büyük bir başarıya imza attı.
Yeni Çağ’ın Don Kişot’u olarak nitelendirilen Gogol, gerçekleri gördükçe kötümser tutkular içerisinde adeta kıvranıyordu. ‘’Ölü Canlar’’ adlı eserinden sonra, büyük ruh değişikliği gözlemlenen Gogol, kendisinden kaçmak için yabancı memleketlere gitti. Sonunda ise kriz geçirmeye başladı kendisini bu acılardan kurtarmak için öldürmelerini bile istedi. 20 Şubat 1852 tarihinde, son sözü ‘’bana bir merdiven verin’’i söyleyerek hayata gözlerini yumdu.

Eserleri: Ölü Canlar, Masallar, Portre, Fayton, Kumarcılar, Dava, Petersburg Hikâyeleri, Bir Delinin Hatıra Defteri, Burun, Palto, Müfettiş, Eski Zaman Beyleri
Tiyatro Oyunları:Kumarcılar, Bir Evlenme

UZUN

Gogol Hayatı Uzun
1809 yılında, Ukrayna’da küçük toprak parçasına sahip bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 10 yaşındayken babası ölmüş ve hayatı zorluklarla geçmiştir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Saint Petersburg’a gitmiştir. Amacı burada film oyuncusu olmaktır. Fakat hayatı onu yazarlığa itmiştir. İlk olarak Ukrayna hayatını anlatan kır ve folklorunu kaleme almıştır. Geçimini devam ettirebilmek için bir süre öğretmenlik yapmış ve ardından ruh hastalıklarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Hayatının son yıllarında yazdığı bazı yazılar nedeniyle, arkadaşları onu yalnız bırakmıştır. Tüm bu sıkıntıların ardından Gogol, depresyona girmiş ve hiçbir şey yememiştir. 1842 yılında hayatını kaybetmiştir.

Gogol Edebi Kişiliği
Gerçekçi edebiyat alanında önemli bir Rus yazar olan Gogol, eserlerindeki üslubu ele alındığında Aleksanr Puşkin’in etkisinde olduğu gözlemlenmektedir. Puşkin’in etkisi öyle büyüktür ki, adeta onun varlığı ile kalemini güçlendirmiştir. İlk yıllarda kaleme aldığı öykülerde genel olarak Rus hayatı yerine, Ukrayna’da dünyaya geldiği köydeki Kazak kültürünü benimsemiştir. Yalnızca 1 yıllık öğretmenlik hayatı boyunca icra ettiği mesleği, Gogol üzerinde büyük etkiye neden olmuştur. Usta yazar Gogol, bu etkiyi Arabeski adlı yergi kitabında yer alan ‘’Bir Delinin Hatıra Defteri’’ adlı öyküsüyle dile getirmiştir. Öyküde kendine has üslubu ile öğretmen yaşamının doğurduğu sıkıcılığı ve sıradanlığı anlatmıştır.

Sonraki yıllarda kaleme aldığı eserlerinde ise genel anlam itibari ile yergi ile hareket etmiş ve realist bir yazar etkilerini göstermiştir. Rusya’nın bu süre içerisindeki durumunu, bürokrasisini ve soyluların hayat tarzlarını, sefalet içerisinde yaşam mücadelesi veren halkın durumunu dile getirmiştir. 43 yıllık hayatı boyunca gerek kendi halkında, gerekse tüm dünya halkına okunabilecek birçok değerli eser bırakmıştır. Kendisinden sonra hayata gelen birçok yazar da, Gogol’un eserlerinden etkilenmiştir.

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *