Gülten Dayıoğlu Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri

ÖZET
1935’te Kütahya’nın Emet ilçesinde dünyaya gelen Gülten Dayıoğlu, İstanbul’da lise eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt olan Dayıoğlu, okulunu yarıda bırakıp, ilkokul öğretmenliğini bitirdi. 15 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 1976’da istifa etti.
Yazarlık kabiliyetinin saptandığı ilkokul üçüncü sınıftan sonra, kendisini yazarlık bilinciyle geliştirmeye başladı. 15 yaşındayken, Afyon’da yerel bir gazetede ilk öyküsü yayınlandı. 2009 yılına kadar 73 adet kitap yazdı. Bu kitapların büyük bir çoğunluğu çocuk ve gençlik düzeyine göre hazırlanmış romanlar ve öykülerdir.  İlk eseri olan ‘’Bahçıvanın Oğlu’’ kitabı, çocuklar için yazmış olduğu bir eserdir. Evli ve yükseköğrenimlerini tamamlamış olan Gülten Dayıoğlu’nun iki oğlu ve iki torunu bulunmaktadır. Birçok kurum tarafından eserleri ödüllendirilmiştir.

Eserleri:
Çocuk Kitapları: Dört Kardeştiler, Suna’nın Serçeleri, Parpat Dağının Esrarı, Fadiş, Dünya Çocukların Olsa, Tuna’dan Uçan Kuş
Öyküleri: Geride Kalanlar, Geriye Döneler, Döl
Hikâyeleri: Kırmızı Bisikletin Binicisi, Kumluktaki Yavru Martı, Küskün Ayıcık, Deli Bey, Uçan Motor 

UZUN
Gülten Dayıoğlu Hayatı Uzun
1935 yılında Kütahya’da dünyaya gelen Gülten Dayıoğlu, ilkokul eğitimini ve ortaokul eğitimini Anadolu’nun farklı illerinde gerçekleştirmiştir. İstanbul’da liseyi bitiren Dayıoğlu, İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’ne kayıt oldu. Fakat okunu yarıda bırakarak sınıf öğretmenliğine başladı. 15 yıl boyunca öğretmenlik mesleğinden istifa etti. İlkokul üçüncü sınıfta ilk denemesini yapan Dayıoğlu, 1963 yılında ilk kitabını yayınladı. Birçok gazetede ve dergide öyküleri yayınlanmaya başladı.
1965 yılından sonra eğitim ve öğretim sorunlarıyla ilgili tüm görüşleri Milliyet ve Cumhuriyet gazeteleri başta olmak üzere çeşitli gazetelerde yayınlanmıştır. 1971 yılına kadar çocuklar için, 26 adet çocuk kitabı yayınladı. ‘’Ece ile Yüce’’ isimleri kitapları, 7’den 70’e kadar herkes tarafından bilinen kitaptır. 
Öyküleri ve kitaplarının büyük bir çoğunluğu Rusça, Almanca, İngilizce gibi çeşitli dillere çevrildi. Gençliğe Yarın Umudu Veren 300 Kitap arasında yer alan Dünya Çocukların Olsa kitabı ile dünyaca tanındı. Klasik çocuk romanları alanında adından sıklıkla bahsettiren Gülten Dayıoğlu, yirmi ciltlik Ece ile Yüce çocuk dizisi ile hepimizin kalbini kazanmayı başarmıştır.

Gülten Dayıoğlu Edebi Kişiliği
Sürekli olarak edebi türde sosyal içerikli hikâyeler ve öyküler yazan Gülten Dayıoğlu, yazılarının kimilerini gazetelerde, kimilerini radyo programlarında ve çeşitli platformlarda yayınlatmayı başarmıştır. Doğum sancılarıyla başa çıkmaya çalışırken bile, tek başına birçok kitabı çocuklara armağan etmiştir. Tüm kitapları ile edebiyatçılardan, yayınevlerinden ve dünyaca ünlü kurumlardan övgü ile söz edilen Gülten Dayıoğlu, yakın tarih edebiyatımızın önde gelen isimlerinden birisi olmuştur.

Kesintisiz olarak yayın yapan birçok radyo programının yanı sıra Cumhuriyet gazetesinde, dönemin ileri gelen dergilerinde ve çeşitli platformlarda yayınlanan öyküleri, dilden dile dolaşmıştır. Günümüzde de ilkokul çağındaki birçok çocuk, Gülten Dayıoğlu’nun kitapları ile yetişmektedir. 

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

avatar

SAĞOL ÇOK İŞİME YARADI

avatar

Rica ederim, işine yaradığına sevindim. Başarılar dilerim.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *