Mehmet Akif Ersoy Hayatı Kısaca (Kimdir-Biyografisi)

ÖZET
Kısaca Hayatı
Mehmet Akif Ersoy 1873 yılında İstanbul’da doğdu. Emir Buhari Mahalle Mektebi’ne 4 yaşında başladı. Fatih Merkez Rüştiyesinde eğitimine devam etti. Daha sonra Mülkiye Mektebinin lidadi bölümünü bitirdi. Arapçayı babasından öğrendi. Esad Dede’den İran edebiyatı dersleri aldı. Bu sırada Farsça ve Fransızca da öğrendi. 1893 yılında Halkalı Mülkiye Baytar Mektebini birincilikle bitiren Mehmet Akif Ersoy Ziraat ve Ticaret Nezaretinde veteriner olarak görev aldı. Köylülerle, çeşitli halk kesimleriyle yakın ilişkilerde bulundu. Arnavutluk, Arabistan ve Rumeli’de dolaştı.  1907 yılında Halkalı Ziraat Mektebi ile Çiftçilik Makinist Mektebinde dersler verdi. Darülfünun Edebiyat-ı Umumiye müderrisliğine 1908 yılında atandı. Son olarak Halkalı Mülkiye Baytar Mektebinde ders verdi. 27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul’da öldü.

Eserleri: Halkın Sesleri, Hatıralar, Safahat, Gölgeler, Süleymaniye Kürsüsünde, Astım, Halkın Sesleri
Mehmet Akif Ersoy ayrıca İstiklal Marşı’nın yazarıdır. Eserleri içerisine İstiklal Marşı’nı almamış. Onu Türk halkına ithaf etmiştir.

UZUN
Mehmet Akif Ersoy Hayatı Uzun
1873 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Akif Ersoy, babası Mehmet Tahir Efendi aracılığıyla dini bilgilerini almıştır. 4 yaşındayken ilköğrenime başladı. Dini eğitim almaya küçük yaşta almaya başladı ve Arapça, Farsça öğrendi. Baytar Mektebi’nden 1893 yılında birincilikle mezun oldu. Rumeli, Arabistan, Edirne, Rumeli’de baytarlık ve öğretmenlik görevlerinde bulunmuştur. Berlin’e gönderilmesi İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne bağlı olan Teşkilat-ı Mahsusa aracılığıyla olmuştur. 1920 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bir yarışma düzenler. Bu Milli Marş yarışmasıdır. Yarışma sona erdiğinde istenilen şiir özellikte şiir bulunamamıştır. Süre uzatılır ve Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Tanrıöver, Mehmet Akif Ersoy’a yarışmaya katılmasını istediği bir mektup gönderdi. Akif Ersoy, bakanlıktan verilen ödülü almaması şartıyla Milli Marş için yarışmaya katılacağını söyler. 12 Mart 1921 yılında TMMM, Mehmet Akif Ersoy’un yazmış olduğu Türk Milli Marş’ını birinci seçer. Mehmet Akif Ersoy Mısır’da bulunur ve Kahire Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı dersleri vermiştir. Mısırda hastalanır ve 27 Aralık 1936 yılında İstanbul’da yaşamı son buldu.


Mehmet Akif Ersoy Edebi Kişiliği

Mehmet Akif Ersoy, şiirlerini dini, lirik, milli ve epik özellikleriyle yazmıştır. İslamcılık fikrini savundu. Şiirlerinde İslam’ı anlattı. Toplumun İslam dinini doğru anlarsa düzelebileceğine inanır. Mehmet Akif, Servet-i Fünuncularla çağdaştır. Ancak onların sanat görüşünü benimsememiş, bağımsız tarzda eserler vermiştir. Sırat-ı Müstakim il Sebil’ür Reşat dergilerinde Edebiyat yaşamına adım atmıştır. Realizm akımını benimsedi. Diline de gerçekçiliği yansıttı. Toplum için sanat anlayışından yaşamı boyunca ayrılmadı. Türkçeye aruzu uyguladı. Şiirleri düzyazıya yakındı. Betimleme ve öyküleme özelliklerinden çokça yararlandı. Lirik, epik ve didaktik şiirleri ahlak, vatan ve din konularını kapsadı. Konular genellikle günlük yaşamın içindendi. Safahat eseri önemlidir ve yedi bölümden oluşmaktadır. 

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

avatar

teşekkürler, tam istediğim gibi olmuş.

avatar

İhtiyacınızı giderdiği için çok sevindik. Tüm hayatınızda başarılar dileriz.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *