Nazım Hikmet Hayatı ve Eserleri Kısaca

ÖZET
Kısaca Hayatı
Tam adı Nazım Hikmet Ran olan Türk şair, oyun yazarı, romancı, anı yazarıdır. 15 Ocak 1902 yılında doğmuştur. Romantik devrimci ve romantik komünist olarak tanımlanan şairimizdir. Siyasi görüş ve düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmıştır. Yetişkinlik hayatının büyük bir bölümünü hapishanede ve sürgünde geçirmiştir. Birçok şiiri bulunmaktadır. Hatta dünyaya da yayılmıştır. Şiirleri elliden fazla dile çevrilmiştir. Aynı zamanda eserleri birçok ödül almıştır. Yasaklı olmasına karşın Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Er gibi isimlerin adlarını kullanmıştır.
Türkiye’de serbest nazımı ilk defa kullanan kişidir. Aynı zamanda çağdaş Türk şiirinin en önemli isimleri arasındadır. Dünyada 20. Yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmiştir. Hayatı boyunca yazdığı birçok şiiri yasaklanmış ve bu yüzden birçok davaya maruz kalmıştır. 12 yılı aşkın süre Anadolu’nun çeşitli yerlerinde hapishaneyatmıştır. 1951 yılında ise Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır. 5 Ocak 2009 yılında bu işlem iptal edilmiştir.

UZUN
Eserleri
Şiir: Memleketimden İnsan Manzaraları, Mavi Liman, Gece Gelen telgraf, Yatar Bursa Kalesinde, Benerci Kendini Neden Öldürdü
Tiyatro: Ocak Başında Kafatası, Bir Ölü Evi, Bu Bir Rüyadır, Evler Yıkılınca
Roman: Yeşil Elmalar, Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, Kan Konuşmaz

Nazım Hikmet Hayatı Uzun
15 Ocak 1902 yılında Selanik’te doğmuştur. İlk şiirini yazdığı zaman daha 11 yaşındaydı. İlk şiiri olan Feryad-ı Vatan’ı 3 Temmuz 1913 yılında yazmıştır. Aynı yıl ise Mekteb-i Sultani ortaokuluna başlamıştır. Daha sonrasında ise yazdığı bir denizcilik şiiri sayesinde Bahriye Mektebine alınır. 1918 yılında yirmi altı kişi içerisinden altıncı olarak mezun olur. Mezun olduktan sonra dönemin okul gemisi olan Hamidiye gemisinde stajyer olarak görev yapmaktadır. Sinirli tavırları ve aşırıya kaçan halleri yüzünden ordu ile ilişkisi kesilir.
Milli Mücadeleye katılmak için arkadaşlarıyla birlikte ailesinden habersiz Anadolu’ya gider. Bolu’da bir süre öğretmenlik yapmıştır. 1921 yılında Moskova’da komünizm ile tanışmıştır. 1924 yılında Moskova’da ilk şiir kitabını yayımladı. Aynı yıl Türkiye’ye dönerek Aydınlık Dergisinde çalışmaya başlamıştır. Dergide yayınlanan şiir ve yazılarından ötürü 5 yıl hapsi istenince tekrar Moskova’ya döner. Af Kanunu çıkar ve Türkiye’ye geri döner. 1938 yılında 28 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 12 yıl hapis yatmıştır. Öldürüleceği endişesiyle Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliğine kaçar. 25 Temmuz 1951 yılında Türk vatandaşlığından atılır. Polonya vatandaşlığına geçerek Borzecki soyadını alır. 3 Haziran 1963 yılında ise kalp krizi nedeni ile hayatını kaybeder. Mezarı Moskova’da bulunmaktadır.

Nazım Hikmet Edebi Kişiliği
Nazım Hikmet hece veznesiyle yazdığı ilk şiirlerini Yeni Mecmua, Ümit, İnci, Celal Sahir’in çıkardığı Birinci Kitap İkinci Kitap gibi dergilerde yayımlamıştır. Serbest nazım ölçüsünün ve toplum şiirinin öncüsü olarak görülmektedir. Bu sayede de çok fazla şairi etkilemiştir. Fütürist akımının Türk edebiyatındaki temsilcisidir. Aynı zamanda siyasi görüşlerini yazdığı şiirler ile göstermekteydi. Bunun için şiirlerini bir araç olarak kullanmıştır. Hece ve aruz ölçüsünü kullanarak özgün şiirler yazmıştır. Yazdığı şiirlerde uyaklara rastlamak mümkündür. Ancak ölçüsüz şiirler yazmıştır. Ayrıca nazım Hikmet’in yazdığı birçok şiir bestelenerek şarkı haline getirilmiştir. 

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *