Necati Cumalı Hayatı ve Eserleri Kısaca

ÖZET
Kısaca Hayatı
Türk şair ve yazar olan Necati Cumalı 13 Ocak 1921 tarihinde Yunanistan sınırları içerisinde bulunan Florina’da doğmuştur. Çok yönlü bir yazardır. Roman, şiir, deneme, hikâye, tiyatro, günce gibi birçok edebi eser vermiştir. Cumhuriyet devri Türk edebiyatının tanınmış kişilerindendir. Yaşar Kemal’in ifadesi ile “Yaşlanmaz şair çocuk” olarak anılmaktadır.
1941 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. İlk kitabı olan “Kızılçullu Yolu” kitabını 1943 yılında yayımlamıştır. 1945 yılında askerlikten dönmüştür ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünde çalışmaya başlamıştır. 1945’ten sonra Ulus gazetesinin sanat sayfasında, Varlık, Ülkü, Ankara gibi dergilerde şiirleri yayınlamıştır. İlk hikâyesi ise 1945 yılında Yücel dergisinin yayınladığı “Aysız Geceler” dir. Bir dönem Ankara’da Cahit Sıtkı Tarancı ile aynı evi paylaşmıştır. 1949 yılında yayınlanan “Boş Beşik” isimli oyunu ise çok fazla ses getirmiştir. 1949 yılında Ankara’daki görevinden ayrılarak İzmir’e yerleşmiştir. 1957 yılına kadar burada avukatlık yapmıştır.

UZUN
Eserleri
Şiir: Güzel Aydınlık, Ay Güneş, Kızılçullu Yolu, Bozkırda Bir Atlı
Öykü: Değişik Gözle (1956), Revizyonist (1979), Aylı Bıçak (1981), Yalnız Kadın (1954), Susuz Yaz (1962)
Roman: Aşk Da Gezer (1975), Yağmurlar ve Topraklar (1973), Tütün Zamanı (1959), Üç Minik Serçem (1990)

Necati Cumalı Hayatı Uzun
Altı çocuklu bir ailenin en büyük oğlu olarak 13 Ocak 1921 tarihinde dünyaya gelmiştir. Orta öğretimini 1938 yılında İzmir Atatürk Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonrasında Anakara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiş ve bu okulu da başarıyla tamamlamıştır. İlk şiirini 1939 yılında Urla Halkevi dergisinde yayımlamıştır. Oktay Rıfat, Orhan Veli, Cahit Sıtkı, Nurullah Ataç gibi dönemin ünlü edebiyatçılarıyla tanışma fırsatı bulmuştur. Onların da etkisiyle şiirlerini yazdı.
Ankara’da Toprak Mahsulleri Ofisi’nde çalışmaya başladı. Daha sonrasında askerlik görevi için Ezine’ye gitmiştir. İlk kitabı olan “Kızılçullu Yolu” kitabını 1943 yılında yayımlamıştır. Askerlikten döndükten sonra Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünde çalışmaya başlamıştır. 1957 – 1959 yılları arasında Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği Basın Ataşeliği’nde çalıştı. Bu Paris yılları aynı zamanda bazı hikâyelerine de öncülük etmiştir. 1959 yılında ülkesine dönerek edebiyat açısından kendisini geliştirmeye karar verdi. 1959 – 1963 yılları arasında İstanbul Radyosu’nda çalışmaya başladı. Burada redaktörlük yapmıştır. Avukat yıllarında edindiği gözlemlerine dayanan “Susuz Yaz” öyküsünü 1960 yılında yazmıştır. Beyazperdeye de aktarılan öykü, 1964 yılında 14. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı kazanarak Türk sinemasında büyük bir çığır açmıştır. Necati Cumalı 10 Ocak 2001 yılında 79 yaşında iken yaşamını yitirmiştir.

Necati Cumalı Edebi Kişiliği
Edebiyata şiirle başlamıştır. Genel olarak yazdığı şiirler aşk şiirleri, savaş karşıtı şiirler, yaşama sevincinin fazla olduğu şiirler, haksızlıklara başkaldıran şiirlerdir. Yazdığı şiirlerin yanı sıra roman, hikâye, oyun türlerinde de eserler yazmıştır. Yazdığı öykü ve hikâyelerde de Anadolu insanının çaresizliklerini, aşk ve sevgi konularını işlemiştir. Eserlerinde her zaman güzel bir Türkçe kullanarak halkın anlamasını sağlamıştır. 1962 yılında yazdığı “Susuz Yaz” hikâyesi 1963 yılında filme aktarılmış ve 1964 yılında 14. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı kazanmıştır.

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *