Necati Güngör Hayatı ve Eserleri Kısaca

Hayatı
27 Mart 1949 yılında Malatya’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. Rektörlük, editörlük ve gazetecilikle ilgilenmiştir. İlk Hikâyeleri Oluş Dergisi’nde çıkmıştır. Röportajları ödüle layık görülmüştür. Öyküleri de çeşitli ödüller almayı başarmıştır.

Eserleri
Yolun Başı (1973), Sevgi Emektir (1978), İstanbul’da Bir Hasan (Çocuk hikayeleri, 1981), Yeryüzünde İki Gölge (1982), Bu Sevda Ölmek (İlk iki hikaye kitabının yeni hikayelerle basımı, 1983), Hayatımın Yedi Hikayesi (1984), Unutulmaz Bir Kadın Resmi(1986), Sinema Kuşu Sevgilim (1990), Babamın Sedefli Çakısı (1990), Masal Kuşu (Hikayelerinden seçmeler, 1992), İyiler Genç Ölür (1998), Hikayemde Hayvan Var (2002), Bir Taşralının İstanbul Nostaljisi (Röportaj,1992), Safiye Ayla’nın Anıları (Röportaj, 1996), Şehr-i Şirin İstanbul (Röportaj, 1997), Bir Hayal İstanbul (Röportaj, 1998), Zurnanın Zırt Dediği Yer, İçinden Gülen Çocuk, Öğretmen Ana, Köyde Bir Prenses.

Necati Güngör Hayatı Uzun
1949 yılında Malatya’da doğan Güngör, ilk ve orta öğrenimini burada tamamlayarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etmiştir. Öğrenim gördüğü yıllarda, dergide yayımlanan öyküleri, edebiyat çevrelerinde ilgi görmüştür. 1979 yılında Türk Dil Kurumu, 1990’da Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü almıştır.
Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinde yayımlanan röportajlarıyla da dikkat çekmeyi başarmıştır. Bu alanda ise; Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü ile Türkiye Jokey Kulübü’nde “Yılın Röportajcısı” ödülünü kazanmıştır. Son zamanlarda İstanbul ile ilgili yoğunlaşarak, çalışmalarına bu yönde devam etmektedir. 

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *