Rıfat Ilgaz Hayatı Eserleri ve Edebi Kişiliği

ÖZET
Hayatı Kısaca
Rıfat Ilgaz 7 Mayıs 1911 tarihinde Kastamonu’ya bağlı Cide’de doğmuştur. Türk şair, şiir, roman, öykü yazarıdır. Özellikle yazdığı “Hababam Sınıfı” romanı ile büyük ününe kavuşmuştur. Hababam Sınıfı romanı zaman içinde beyazperdeye de aktarılmıştır. Hem yazdığı yazılarda hem de kişisel hayatında toplumcu bir çizgi devam ettirdi. Türkiye’nin siyasi açıdan en çalkantılı olan dönemlerinde dergiciliği yüzünden adliyelerde çok sık yer almıştır. Yazdığı yazılar yüzünden birçok kez mahkemelik olmuştur. Dönemin diğer yazarları gibi onun da üretken bir yazım hayatı vardır. Şiir, mizah öyküleri, roman, çocuk kitapları gibi birçok farklı alanda eserler vermiştir. Karartma Geceleri adındaki eseri zamanında bazı gerekçelerden dolayı toplatılmıştır. Ancak 2004 yılında 100 Temel Eser listesine girmiştir. Rıfat Ilgaz’ın eserleri günümüzde oğlu olan Aydın Ilgaz’ın kurduğu Çınar Yayınları’nda çıkmaktadır. Bu kitapların baskıları Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yapılmaktadır.

Eserleri
Şiir Kitapları: Üsküdar’da Sabah Oldu (1954), Ocak Katırı Alagöz (1987), Uzak Değil (1971), Güvercinim Uyur Mu (1974), Yarenlik (1943), Yaşadıkça (1947), Uzak Değil (1971), Sınıf (1944), Karakılçık (1969)
Romanları: Hababam Sınıfı (1957), Sarı Yazma (1976), Hababam Sınıfı İcraatın İçinde (1987), Karartma Geceleri (1974), Yıldız Karayel (1981), Halime Kaptan (1981)

UZUN


Rıfat Ilgaz Hayatı Uzun
Rıfat Ilgaz 1911 yılında Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğmuştur. Yedi kardeşin sonuncusudur. Ortaokuldayken liseye devam etmek istemesine ve öğretmenlerinin onu teşvik etmesine rağmen babasının ölümü üzerine öğretmen okulu olan Kastamonu Muallim Mektebi’ne girmiştir. Mezun olduktan sonra ise Gerede ve Akçakoca ‘da ilkokul öğretmenliği yapmıştır. 1932 yılında Gönül isimli kızı doğmuştur. Daha sonrasında ise Gümüşova’ya başöğretmen olarak atanmıştır. 1933 yılında askerlik dönemine başlamıştır. 1936 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümüne girmiştir. Buradan 1938 yılında mezun olarak Adapazarı’na atanmıştır.
İstanbul’da iken bir yandan Karagümrük Ortaokulunda Türkçe öğretmenliği yaparken bir diğer yandan da fakültede felsefe okumaktaydı. 1943 yılında Karagümrük ortaokulunda kavga ettiği gerekçesiyle Nişantaşı’na sürülmüştür. 1944 yılında yazdığı “Sınıf”kitabı ile birlikte mahkemelerle arası iyi olmaya başlamıştır. Birçok kez mahkemelik olmuştur. 6 ay hapis cezası yiyen yazar hapisten çıktıktan sonra öğrencilik ve öğretmenlik hayatını kaybetmiş durumdaydı. Daha sonrasında hayatını dergi ve gazetecilik yapar ve şiir yazarak geçmekteydi. 1953 yılında Devam kitabı toplatıldı ve hakkında soruşturma açıldı. 27 Mayıs Askeri müdahalesiyle kurtulmuştur. Hayatı boyunca büyük eserlere imza atan Rıfat Ilgaz 7 Temmuz 1911 yılında hayatını kaybetmiştir.

Rıfat Ilgaz Edebi Kişiliği

Özellikle 1960 lı yıllardan sonra yazdığı mizahi romanlar ve oyunlarıyla tanınmaktadır. Şiire çok fazla tutkulu bir yazardır. Ancak buna karşın roman, öykü ve tiyatro eserleri de yayınlamıştır. Mizahi yönden kendisini çok fazla geliştiren Rıfat Ilgaz özellikle yazdığı “Hababam Sınıfı”romanı ile adından çok fazla söz ettirmiştir. Hababam Sınıfı romanı beyazperdeye de uyarlanarak izleyicilerin beğenisine de sunulmuştur.

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *