Şemsi Belli Hayatı Kısaca

Şemsi Belli Hayatı

            1925 yılında Dünya’ya gelmiştir. Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı bulunmakta olan Kızıl uşağı köyünde hayatı başlamıştır.1956 yılında Ankara Hukuk Fakültesinden mezun olarak öğrenim hayatı tamamlamıştır.

            Hayatına avukatlık, gazetecilik, öğretmenlik, radyo-televizyon programları sunmuş, dergi ve gazeteler çıkartmış, parti genel sekreterliği gibi birçok meslek sığdırmıştır. Bir dönem Milletvekilliğine adaylığını koymuş ancak Milletvekili seçilememiştir. Parti genel sekreterliği yapmıştır.

            1958 yılında hayatını Gülsen Hanım’la birleştiren yazarın üç tanede oğlu Dünya’ya gelmiştir. Edebiyatçı 1995 yılında İstanbul’da Dünya’ya gözlerini yummuştur. Hayatı 1925 yılında Malatya’da başlamış olan yazar 1995 yılında İstanbul’da hayatı sona ermiştir. Yetmiş yıl süren hayatı, eserleri ile anılmasını sağlamıştır.

 Şemsi Belli Edebi Kişiliği

            Şemsi Bellinin yazmış olduğu ilk şiiri Maceralar Dünyası Dergisi ile 1939 yılında yayınlanmıştır. İlk şiirlerini Halk şiiri etkisiyle çıkaran şair daha sonra serbest şiire yönelmiştir. Düz yazı şiirleri de yazmış olan şair bu alan da en iyi şairlerden birisidir. Daha sonraları başka bir şair arkadaşıyla birlikte düz yazı yazan şiir topluluğundan ayrılmışlardır. Anayasso şiirinde de olduğu gibi şair o dönemde kırsal şiirlere yönelmiştir.

            Anayasso şiiri ile aynı zamanda doğuda yaşamakta olan insanların durumlarını da gündeme getirdiği için ülkede büyük ilgi uyandırmıştır. Edebi kişiliği böyle devam etmekte olan şair şiirleri İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Arapça ve Türkçeye çevirilerde yapmıştır. Bir süre takma isimleri ile mizah dergilerinde mizah da yazmıştır. Yazmış olduğu bazı şiirleri bestelemiş ve şarkı olarak söylenmeye başlanmıştır.

           
            Bestelenmiş olan şiirleri; Bir Yangının Külü, Aşiyan Yolları, Bağı Hüsnün O Güzel Dalları Soldu, Yok Artık Tahammülü Bu Ateşe Gönlümün, Gözümde Özleyiş ve Emmioğlu gibi bazı eserleri bestelenmiştir. Edebi kişiliği bu şekilde devam etmiştir şairin. Edebi kişiliği, edebi hayatına parti genel sekreterliği de yapmıştır.

            Melih Yılmaz tarafından Şemsi Bellinin hayatı, eserleri ve edebi kişiliği anlatıldığı bir kitap hazırlanmıştır. Bu kitap Malatya kitaplığı ile yayınlanmıştır.

 Şemsi Belli Eserleri

 Şairin bazı eserleri;

 Köy Akşamları

 Bahar Şarkısı

 Başşehir Sokağı

 Güz çiçeği I

 Bahar Güneşi

 Şeytan Diyor Ki

 Ağabeyim Mustafa Kemal

 Yavru Vatan’dan Notlar

 Cumhuriyet’in Eşiğinde Kıbrıs

 Can kuşum

 Uykusuz Trenler

 Boncuk Kutusu

 Karpuz Dilimi

 İpek Kaplı Defter

 Gelinin Telleri

 Öpme Beni Bu Akşam

 Büyük Paydos

 Satırbaşı

 Güz çiçeği II

 Anayasso (Doğu Anadolu şiirleri)

 Anayasso (5 bölümlük oyun)

 Bir Yangının Külü

 Otopsi

 Renkli Balonlar

 Tükenmez Kalem

 Ağa Kapısı

 Çocukluğundan Liderliğine Kadar Bülent Ecevit

 Aşk Dersleri

 Babıali

 Atatürk’ün Aşk Hayatı

 Zeydo Ağa

 Fikrîye

 Cudi             Gibi birçok eserleri bulunmakta olan şair bir tek şiir de eserler vermemiştir. Tiyatro, gezi yazısı, anı gibi birçok eserleri de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra şairin bestelenmiş eserleri de bulunmaktadır.

            Öğretmenlikten genel müdürlüğe kadar yapmış olduğu her işi en iyi şekilde yapan yazar yazmış olduğu eserleri ile de adından çokça bahsettirmiştir.


            Bestelenmiş olan eserleri ile günümüzde dahi adından bahsedilmeye devam edilen yazar birçok şiir yazmış başka dallarda eserler vermiştir.

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *