Gustave Flaubert Hayatı ve Eserleri Kısaca

ÖZET
Hayatı Kısaca

1821 yılında Rouen’de durumu oldukça iyi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Gustave Flaubert, Fransız edebiyatının önde gelen romancılarından birisidir. 20 yaşına kadar Paris’te son derece neşeli bir hayat sürmüştür. 1844 senesinde, şöhret ve aşk hülyalarına dalan ve arından sara krizleri geçirmeye başlayan Gustave Flaubert, birkaç yıl keşiş gibi hayatını sürdürmüştür. Ardından kendisini edebiyata adayan Flaubert, Duygusal Eğitim adlı yazısında, kendisine çok benzeyen iki gencin hayatını anlattı.

Eserleri:
Roman: Madam Bovary, Ermiş Antonius ve Şeytan, Salambo, Bir Delinin Hikâyesi

UZUN

Gustave Flaubert Hayatı Uzun

Fransa’nın Rouen kentinde 2 Aralık 1821’de dünyaya gelen Gustave Flaubert, Fransız Roman Edebiyatının önemli isimlerinden birisidir. Bir hastanenin baş cerrahı Achille Flaubert’in oğlu olan Flaubert’in annesi bir hekim kızıdır.  1840’da lise eğitimini tamamlayan, bir sene sonra Paris Hukuk Fakültesi’ne başlayan Gustave, 22 yaşındayken sara hastalığına yakalanır.

Hastalıkla mücadele ettiği sırada eğitimini tamamlayan ve 1846 yılında babasını kaybeden yazar, annesi ve yeğeniyle Rouen yakınlarındaki bir kasabaya yerleşir. Hayatının geri kalanını bu kasabada geçirir. İlk yazısını 1837’de yayınlamıştır. 1849’dan 1951’e kadar Maxime du Camp ile birlikte Anadolu, Filistin ve Suriye gibi bölgeleri dolaşmıştır. İçe kapanık bir kişiliği ile dikkat çeken Gustave Flaubert, Mısır ve Tunus’a yaptığı yolculuklar sırasında birçok yönden kendisini geliştirmeyi başarmıştır.

Edebiyat dünyasından pek çok kişiyle görüşen ve ünlü romanı olan Madan Bovary’i mektuplarla dile getiren Gustave Flaubert, gerçekçilik akımını başlatan ilk yazarlardan birisidir. Yaşadığı süre içerisinde kitaplarından maddi kazanç sağlamadı. Son yıllarında ise edebi başarısızlıklar ve maddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Manevi oğlu olan Guy de Maupassant, onun en büyük avuntusuydu. En ünlü romanı olan Madame Bovary, 1856 yılında yayınlandığında, ahlaksızlığa teşvik nedeniyle dava konusu oldu.

Gustave Flaubert’in Edebi Kişiliği

Fransız edebiyatını temsil eden önemli yazarlardan birisi olan Gustave Flaubert, hep yalnız yaşamış ve hayatını edebiyat üzerine kurmuştur.  Birçok ülkeyi ziyaret etmiş, kendisini önemli ölçüde geliştirmiştir. Gerçekçilik ve ayrıntı anlayışı ile hazırladığı yazılar, günümüzde birçok toplum tarafından örnek alınmaktadır. Dini duygulara hakaret ettiği ve ahlaksızlık ile suçlandığı gerekçesiyle birçok kez dava konusu olmuştur. Romantizmin de etkisi ile tiyatro oyunları yazmıştır. Romanlarında son derece ayrıntılı betimlemeler yapan Gustave Flaubert, kendi türünün önde gelen yazarlarındandır.

Bir kadının ihtiraslı hikâyesini anlattığı Madam Bovary eserinde ahlaka aykırı davranışı nedeniyle ceza mahkemesine verilmiştir. Sonunda beraat eden Gustave Flaubert, aktardığı hayal ürünü olan kadının yaşamını şu şekilde savundu: ‘’Kuşkusuz bu saatte zavallı Bovary’m, Fransa’nın 20 köyünde acı çekmekte ve ağlamakta’’ Gerçeğin ozanı olmayı hayal eden Flaubert, rüya âleminde yaşayan kişileri gün yüzüne çıkarmayı istemiştir. Tüm yapıtlarında kahramanlarının yaşantısını ve karakterlerin en ufak ayrıntısını dahi okuyucularına iletiyordu.


İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *