Halim Yağcıoğlu Hayatıve Eserleri Kısaca

ÖZET
Halim Yağcıoğlu 1918 yılında İstanbul’da doğdu. Yaşamıyla ilgili ayrıntılı bilgiler bulunmasa da İzmir Necati Bey ilkokulunu bitirdikten sonra İzmir Amerikan Kolejinde eğitimine başlamıştır. Bir dönem devam ettikten sonra İstanbul Erkek Lisesi’nde lise öğrenimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için Gazi Eğitim Enstitüsüne başlar. Mezun olmasından sonra çeşitli şehirlerde öğretmenlik yaptı. En son öğretmenlik yaptığı Gaziantep Öğretmen okulundan sonra farklı memuriyetlerde çalışmaya devam etmiştir. Halim Yağcıoğlu Ankara Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’nde memurluk yapmıştır. Çınaraltı, Kaynak, Varlık, Fikirler, Doğu, Ülkü, Edebiyat Dünyası, Çağrı, Seçilmiş Hikayeler, Türk Dili gibi çok sayıda dergide yazılar yayımlamıştır.  Halim Yağcıoğlu eserlerinde Atatürk sevgisine yer vermiş ve her an Atatürk’ü anmıştır. Ancak dönemindeki yazarların gerisinde kalmaktan kurtulamamıştır.

Eserleri: Ağaç Diyor Ki, Aşk Şiiri, Bir Vatan Parçası, Bir Gül, Atatürk’ten Son Mektup, Anılar Sağnağı, Kış İçinde Açan, Kasım, Mustafa Kemal’ler Tükenmez, Yol Boyunca, Trahom, Kasım, Burası Sınır Şehri Gaziantep, Destan Türk, Altın Günlerin Eşiğinde

UZUN
Halim Yağcıoğlu Hayatı Uzun
1918 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eğitimine İzmir’de başlamış. İzmir Amerikan Koleji ve İstanbul Erkek Lisesinde öğrenimine devam ettikten sonra 1944’te Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünden mezun olmuştur. Sivas, Gaziantep, Bolu, Eskişehir, Zonguldak, Şanlıurfa gibi illerde öğretmenlik ve yöneticilikler yapmıştır. Ankara’da da Kütüphaneler Genel Müdürlüğü’nde görev almıştır.  Saz şairi anlayışıyla yazdığı şiirlerinden sonra hece şiirleri de yazmıştır. Yeni akımlara uyum sağlayarak yeni türde şiirler yazdı. Çınaraltı ve Ülkü isimli dergilerde 1943 yılından itibaren, Kaynak, Çağrı, Türk Dili, Dost, Varlık dergilerindeyse 1945 yıllarından sonra şiirleri yayımlandı. Çele ve Bolu dergisindeyse şiirleri ve yazıları yayımlandı. Şiirleri kitap olarak basılmış. Bunların yanı sıra tiyatro eserleri, antoloji ve masalları da vardır. Kitaplarında kendi hayatından alıntılar vardır.


Halim Yağcıoğlu Edebi Kişiliği

Halim Yağcıoğlu, Gazi Eğitim Enstitüsü’nde Edebiyat Bölümü’nü bitirmiştir. Lise ve ortaokulda Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yaptı. Dergilerde şiirlerinin yayımlanması oldukça genç yaştayken başladı. İlerleyen yaşlarda çalışmalarını geliştirdi ve hece şiirlerinden sonra dönemin özgür koşuğuyla yazdığı şiirleri de vardır. Eleştirel ve siyasal konularda şiirleri yoktur. Konuları çeşitliliğe sahiptir. Deyiş güzelliğini önemsedi. 1945 yılına kadar şiirlerinde hece ölçüsünü kullandı. Gündüz dergisinde ilk şiiri yayımlandı. Diğer şiirleriyse Ülkü, Çınaraltı, Doğu gibi dergilerde yayımlanmıştır. Şairliğin yanı sıra derlediği masallar da vardır. Eleştirmenlik yaptı. Antolojiler oluşturdu ve oyunları da vardır. Halim Yağcıoğlu 1950’li yıllarda vatan, bayrak, aşk, ulus sevgisi, genel konular ve Atatürk’ü anlatan şiirlerini Garipçilerin etkisiyle yazdı. Atatürk konulu şiirleri en iyi şiirleri olarak bilinir. Şiirlerinin yayımlandığı sanat dergileri Kaynak, Dost, Çınaraltı, Çağrı, Edebiyat Dünyası, Şadırvan, Türk Dili, Su, Varlık, Fikirler, Kemalist Ülkü ve Seçilmiş Hikâyelerdir.


İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *